Mladi iz Srbije, Rumunije, Španije, Portugala i Mađarske proveli su nezaboravne dane u slikovitom mestu Avis u Portugalu, učestvujući u omladinskoj razmeni u okviru programa Erasmus+ od 30. marta do 8. aprila. Ova razmena bila je mnogo više od običnog putovanja – bila je to prilika za međukulturni dijalog, kreativno izražavanje, učenje kroz iskustvo i, iznad svega, povezivanje ljudi kroz tradiciju.
Tokom devet intenzivnih dana, svakodnevno smo učestvovali u interaktivnim radionicama koje su bile zasnovane na principima neformalnog obrazovanja. Tema razmene bila je tradicija i običaji – kako ih sačuvati, razumeti, podeliti i predstaviti na način koji je inkluzivan, savremen, ali i veran korenima.

“Kroz bogat i pažljivo osmišljen program, upoznali smo kulturu svake od država učesnica. Učestvovali smo u prezentacijama koje su obuhvatale narodne običaje, igre, pesme, priče, mitove i legende, a imali smo priliku da probamo i tradicionalna jela. Posebno dirljivo iskustvo bilo je kada smo zajedno plesali na probi folklora sa lokalnim izvođačima i pokušavali da uhvatimo ritam i energiju portugalskih narodnih igara”, kaže jedna od učesnica razmene.
Jedan od najinspirativnijih trenutaka bio je rad sa lokalnom preduzetnicom koja se bavi očuvanjem tradicionalnih veština. Uz njeno strpljenje i znanje, učili smo da heklamo, štrikamo, vezemo i pletemo – veštine koje su se vekovima prenosile s kolena na koleno. Tokom tih radionica, tradicija je prestala da bude apstraktan pojam – postala je opipljiva, živa i puna emocija.
Jedan od glavnih rezultata razmene bila je izrada elektronske knjige koja sadrži sve što smo kroz ovo putovanje naučili i podelili: opise običaja, festivala, tradicionalne muzike i instrumenata, narodnih jela, mitova i pesama. Svaka grupa učesnika dala je doprinos ovoj knjizi kroz fotografije, tekstove i ilustracije, stvarajući jedinstven dokument koji svedoči o bogatstvu evropskih kultura i važnosti njihovog očuvanja.
Pored očuvanja tradicije, bavili smo se i njenom savremenom primenom. Kroz radionice na temu inkluzivnosti i preduzetništva, promišljali smo o tome kako tradicija može da se predstavi na način koji uključuje različite zajednice, marginalizovane grupe i nove generacije. Razvijali smo ideje o malim biznisima koji bi mogli biti inspirisani lokalnim nasleđem – bilo da je reč o izradi rukotvorina, organizaciji kulturnih događaja ili digitalnim platformama koje povezuju prošlost i sadašnjost.
Između radionica, imali smo priliku da istražimo prelepu prirodu oko Avisa, obiđemo lokalne znamenitosti i uživamo u opuštenim večernjim druženjima. Svaka aktivnost bila je prilika za nova prijateljstva, razmenu iskustava i učenje o različitim načinima razmišljanja i života.
Ova razmena nas je naučila koliko je važno negovati tradiciju, ali i kako je moguće povezati ono što nas čini jedinstvenima sa univerzalnim vrednostima zajedništva, solidarnosti i poštovanja različitosti. Vraćamo se kući puni utisaka, inspirisani da dalje širimo duh saradnje i da čuvamo svoje korene dok gradimo mostove ka budućnosti.
Anica Stamenković
Foto: Anica Stamenković
Čitaj (povezano sa temom):