Konferencija „Šta nas čeka sutra – reimaginacija jednakosti“, dijalog o budućnosti jednakosti u Srbiji, održana je u Beogradu 26. marta 2025. u hotelu Metropol Palace, u organizaciji Centra za istraživanje i razvoj društva IDEAS, u partnerstvu sa Britanskom ambasadom u Beogradu.
Okupila je istaknute stručnjake, aktiviste, diplomate i predstavnike državnih institucija kako bi razgovarali o izazovima i mogućnostima za unapređenje jednakosti u Srbiji.
Prisutnima su se obratili govornici/e, među kojima su bili Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, Bertil Cottier, predsedavajući Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI), kao i NJ. E. Edward Ferguson, ambasador Velike Britanije u Beogradu.












Ključni paneli i diskusije
Konferencija je bila podeljena na dva panela. Prvi panel, pod nazivom „(Re)imagining Equality“, bavio se novim pristupima u oblikovanju budućnosti rodne ravnopravnosti i jednakosti. Na ovom panelu govorili su stručnjaci i aktivisti/kinje koji/e se bave različitim aspektima rodne ravnopravnosti, kao što su Ana Knežević iz Udruženja „Evo ruka“ iz Zemuna, Milica Lupšor iz ROZA Zrenjanin, kao i Marina Kurilj iz organizacije „Na pola puta“ iz Pančeva.
Direktorka Okulara Aleksandra Milutinović na ovom panelu govorila je o nedostatku dijaloga na sve teme i o izazovima da se dijalog uspostavi, jer svakodnevno svedočimo “različitim zidovima koje donosioci odluka i na lokalnom i na nacionalnom nivou stavljaju pred civilni sektor, kojeg ne smatraju patnerom, već sukobljenom stranom. Vrlo je teško ostati asertivan i pozitivan u komunikaciji kada sa druge strane dolazi samo nerazumevanje i ne postoji želja za dijalogom. Mi ćemo se i dalje truditi, kao što to radimo već više od 10 godina da temu inkluzije živimo, i da radimo na njenom razvijanju u svim segmentima i kategorijama našeg društva, ali mora biti malo volje i sa druge strane”, dodala je Aleksandra Milutinović.
Predsednica Upravnog odbora Okulara Anica Stamenković upravo je govorila o tome kako su svi donosioci odluka bili pozvani na dijalog sa mladima na prvoj Skupštini mladih održanoj u Ćićevcu, ali od predstavnika vlasti niko se na tom dijalogu nije pojavio.
Drugi panel, „Forum civilnog društva o građanskoj borbi za jednakost“ fokusirao se na značaj angažmana civilnog društva u promociji jednakosti i ljudskih prava. Učesnici/e su diskutovali/e o izazovima u svakodnevnoj borbi za ravnopravnost, kao i o strategijama za dalji napredak u ovoj oblasti.
Na konferenciji su govorili i Zoran Pašalić, zaštitnik građana Republike Srbije, doc. dr Dragana Ćorić, pokrajinska zaštitnica građana, kao i Čarna Petričević, lokalna ombudsmanka iz Sombora. Panel je moderirao Mladen Antonijević Priljeva, član Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI) u odnosu na Srbiju, koji je istakao važnost stvaranja sinergije između institucija i građanskih inicijativa.
Podrška međunarodnih stručnjaka
Takođe, prisutni su imali priliku da čuju i mišljenja međunarodnih stručnjaka kao što su dr Kate Ferguson, kodirektorka organizacije „Protection Approaches“ iz Velike Britanije, i dr Katarina Golubović, predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava. Njihova izlaganja pružila su uvid u međunarodne prakse i politike u oblasti rodne ravnopravnosti i ljudskih prava, sa naglaskom na zaštitu ugroženih grupa u društvu, a dr Golubović govorila je i o načinima na koje političari normalizuju govor mržnje.
Na kraju konferencije, svi učesnici su se saglasili u tome da je put ka ostvarivanju ravnopravnosti dug, ali da zajedničkim naporima može biti ubrzan. Konferencija je pružila platformu za otvoren dijalog, ali i konkretnu akciju koja se mora sprovoditi na svim nivoima društva.
Naša organizacija dobila je podršku Vlade Švajcarske kroz projekat „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Srbija i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovom članku je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.
„Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT” je projekat Vlade Švajcarske čiji je cilj aktivno građansko društvo u kome građani više učestvuju u procesu donošenja odluka, naročito na lokalnom nivou.
fotografije: IDEAS
Čitaj i (povezano sa temom):