EESC-ov godišnji omladinski događaj završen je nakon dan i po intenzivnih diskusija, radionica i debata. Oko 130 učesnika okupilo se u Briselu, dok je približno 100 mladih formiralo omladinsku skupštinu, kreirajući preporuke koje će potencijalno biti uzete u obzir u savetodavnom radu EESC-a.
Završna sesija protekla je u znaku predanosti i angažovanosti učesnika, koji su predsedniku EESC-a Oliveru Ropkeu i EU koordinatoriki za mlade Biliani Sirakovoj predstavili pet najznačajnijih preporuka.
Iako su ekonomska pitanja poput zapošljavanja i stanovanja i dalje važne teme za mlade učesnike YEYS-a, ovogodišnje preporuke bile su usmerene na zaštitu socijalnih prava i rešavanje ključnih društvenih problema. Smatraju da je neophodno hitno delovati na polju ravnopravnosti, suzbijanja nasilja nad ženama, smanjenja rodnog jaza u platama, osiguranja jednakih mogućnosti za sve i povećanja učešća mladih, žena, manjina i osoba sa invaliditetom u donošenju odluka.
Pet ključnih preporuka YEYS-a, rangiranih po značaju, jesu:
- Borba protiv korupcije kroz transparentnost i učešće mladih,
- Aktivno građanstvo: od učionice do zajednice,
- Jednakost za sve,
- Mladima mesto za stolom,
- Razvijanje koherentne strategije za borbu protiv klimatskih promena.



Na ovom događaju učestvovala je i Anica Stamenković, članica Upravnog odbora Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS), koja je predsedniku EESC-a Oliveru Ropkeu postavila ključno pitanje o podršci zemljama kandidatima za EU članstvo.
“Predlozi na kojima smo radili su na mestu i potrebni demokratskim državama, a šta ćemo sa državama kandidatima gde osnovna ljudska prava nisu ispunjena, gde mladi već mesecima organizuju mirne proteste, dok vlast najavljuje nasilne kontraproteste? Već mesecima promovišemo vrednosti iza kojih stoji i Evropa – demokratiju, vladavinu prava, pravo na mirno okupljanje i bezbednost mladih. Nažalost, dijalog ne postoji u Srbiji. Zato je moje pitanje Vama: Šta raditi kada dijaloga nema? Kada imamo mlade koji se mesecima bore, a istovremeno ih gaze, tuku i dislociraju im vilice? Kako Evropa to komentariše?” upitala je Stamenković.
Predsednik EESC-a Ropke odgovorio je da Evropa pomno prati situaciju u Srbiji i da redovno održava sastanke sa različitim telima o ovom pitanju. Istakao je da će EU nastaviti da nadgleda dešavanja, ali i da apeluje na civilno društvo da se još snažnije angažuje kako bi se zaštitila prava mladih.
Ovaj događaj pokazao je koliko je važno da se glas mladih čuje i da se njihove preporuke uzmu u obzir prilikom kreiranja evropskih politika. Borba za demokratske vrednosti i prava mladih ostaje ključna tema, kako u Srbiji, tako i širom Evrope.
Naša organizacija dobila je podršku Vlade Švajcarske kroz projekat „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Srbija i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovom članku je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.
„Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT” je projekat Vlade Švajcarske čiji je cilj aktivno građansko društvo u kome građani više učestvuju u procesu donošenja odluka, naročito na lokalnom nivou.
Foto: EESC
Čitaj i (povezano sa temom):