Sretnimo se na Sretenje – Omladinski skup koji spaja i inspiriše

Na Sretenje, 15. februara, Kragujevac je bio domaćin jednog od najvažnijih protesta u novijoj istoriji Srbije. „Sretnimo se na Sretenje“, petnaestočasovni protest organizovan od strane studenata, kulminacija je četvorodnevnog studentskog marša, koji je okupio građane iz svih krajeva zemlje sa jednim jedinim zahtevom – vladavina prava.

Protest je održan na Lepenačkom bulevaru, u srcu Kragujevca, simboličnoj lokaciji, s obzirom na to da je upravo u ovom gradu 15. februara 1835. godine donesen Sretenjski ustav, jedan od temelja moderne Srbije. Studentima i građanima, koji su se okupili u velikom broju, pridružili su se i mnogi drugi aktivisti, organizacije, pa čak i obični građani, koji su želeli da izraze nezadovoljstvo trenutnom političkom i pravnom situacijom u zemlji.

Uzavrela atmosfera i jedinstven zahtev

Iako je dan započeo u veseloj i uzavreloj atmosferi, protest je brzo stekao ozbiljan ton. Ulica je bila ispunjena uzvicima, ali i muzikom – među najpoznatijim povicima koji su odzvanjali gradom bio je „Pumpaj!“, kao simbol borbe i želje za promenama. Protest je trajao čitavih 15 sati, a okupljeni su blokirali ključne ulice Kragujevca, pokazujući solidarnost i jedinstvo u borbi za vladavinu prava.

Veče je bilo obeleženo kulminacijom protesta, koja je usledila u formi petnaestominutne tišine, kao znak poštovanja za 15 nastradalih u Novom Sadu. Ovaj trenutak tihovanja bio je emotivan i snažan, pozivajući sve prisutne na razmišljanje o pravdi, ljudskim životima, i važnosti vladavine prava. Ta tišina nije bila samo podsećanje na tragične događaje, već i poziv na odgovornost i moralnu podršku onima koji su izgubili život.

Protest kao simbol borbe za budućnost

Ovaj protest nije bio samo običan skup, već i simbol borbe za bolju budućnost, u kojoj će vladavina prava biti temelj svih društvenih i političkih odluka. Studenti su iskazali želju da se njihov glas čuje i da se konačno postigne promena u zemlji. Skup je bio prilika i za mlade ljude da se povežu, da razmene ideje i da postanu svesni snage koju poseduju u borbi za društvene promene.

Kraj protesta i poruka zajedništva

Protest je završen tačno sedam minuta nakon ponoći, a poslednji trenuci su bili ispunjeni emotivnim momentima tišine, dok su ulice Kragujevca počele da se čiste. Aktivisti su svojim prisustvom i organizacijom dokazali da mladima nije svejedno kakva je budućnost njihove zemlje, te su ovom akcijom poslali jasnu poruku da su spremni da se bore za bolje sutra.

„Sretnimo se na Sretenje“ nije bio samo protest. Bio je to dan kada su mladi ljudi pokazali da imaju snagu da utiču na promene, i da se kroz zajedništvo, solidarnost i odlučnost, mogu boriti za ono što smatraju ispravnim. Ovaj događaj u Kragujevcu ostaje upamćen kao trenutak kada su studenti i građani ponovo digli svoj glas u borbi za pravdu, vladavinu prava, i bolju budućnost za sve.

tekst i foto: Anica Stamenković

Čitaj i (povezano sa temom):