Ne rešavajte svoje probleme sa vršnjačkim nasiljem ili nasiljem na internetu sami, tu smo da pomognemo – Igor Jurić

“Danas jedan lajk na jedan ružan komentar može doprineti da se jedno dete oseća toliko loše da čak želi da naudi samom sebi”, kaže Igor Jurić, osnivač Centra za nestalu i zlostavljanu decu.

Ovaj Centar osnovan je 2010. godine sa zadatkom da poboljša bezbednost dece u Srbiji, te se bavi prevencijom vršnjačkog, internet i svakog drugog nasilja nad decom, ali i pomaže žrtvama nasilja da praktično reše svoj problem uz pomoć vrlo stručnih i kompetentnih stručnjaka.

Na interaktivnoj radionici za roditelje “Ukradena bezbednost” održanoj 13. novembra u sali Skupštine opštine Ćićevac, u organizaciji nastavnice Maje Jovanović i OŠ “Jovan Kursula” iz Varvarina, Jurić se obratio roditeljima i starateljima.

Važno je da se edukujemo i informišemo o vršnjačkom nasilju i nasilju na internetu, da ne zabranjujemo deci da koriste digitalne uređaje, već da izgradimo odnos poverenja, pa da nam naše dete pokaže svaku nepristojnu ili uznemirujuću poruku koju dobije na internetu ili da nam prijavi ako ga neko u školi ili na ulici zlostavlja i na taj način ćemo moći pravovremeno da mu pomognemo, osnovne su poruke sa održane radionice, koje bi svaki roditelj trebalo da ima na umu.

“Često su zlostavljana deca nepoverljiva, ne žele da razgovaraju o problemima, ne žele da pokažu svoj mobilni telefon roditelju, jer su u strahu da ih roditelj ne osuđuje i da neće moći da shvati sa kakvim se oni izazovima bore. Dešavalo se da zlostavljana deca namerno glume da su se odlično provela u školi, da nemaju apsolutno nikakav problem sa drugarima, a da su mesecima vređana, tučena, da su im školski drugovi sekli kosu i pravili nepristojne chat grupe na društvenim mrežama, u kojima su ih vređali”, rekao je Jurić na radionici.

Ukoliko ste žrtva nasilja, najbolje je da porazgovarate sa nekom odraslom osobom kojoj verujete. Ukoliko nemate takvu osobu, obavezno razgovarajte sa drugovima i drugaricama, ali nikako nemojte sami da pokušavate da rešavate taj problem.

Možete se svakog trenutka javiti Centru za nestalu i zlostavljanu decu ili lično ili putem interneta i društvenih mreža. Tu ćete sigurno naći pravu podršku.

Naša organizacija dobila je podršku Vlade Švajcarske kroz projekat „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Srbija i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovom članku je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa. 

„Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT” je projekat Vlade Švajcarske čiji je cilj aktivno građansko društvo u kome građani više učestvuju u procesu donošenja odluka, naročito na lokalnom nivou.

Foto: Maja Jovanović