Škola posvećena svojim đacima od njih pravi samostalne mlade ljude – Lazar Babić

Srednja Ekonomsko-trgovinska škola u Ćićevcu izrodila je, tokom godina, mnogo uspešnih mladih ljudi u različitim oblastima. Svaka generacija može se pohvaliti izvrsnim ekonomistima, računovođama, profesorima, kao i advokatima. 

Među takvima je i naš Lazar Babić, rođen 1994. godine, iz Ćićevca. Nakon završene srednje škole završio je i Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu 2017. godine, sa prosečnom ocenom 9,53, a na istom fakultetu 2018. godine masterirao je na ustavno-pravnom podmodulu sa prosečnom ocenom 10,00. 

Trenutno je među najuspešnijim mladim advokatima u advokatskoj komori u Beogradu, a kada se priseti svojih srednjoškolskih dana, probude se razne uspomene i osećanja.

-Iskreno mislim da sve učenike vežu slične uspomene na srednju školu. To su uglavnom sećanja na drugarice i drugove, na ekskurzije, na prve ljubavi, prva oduševljenja, ali i prva razočaranja. Sve to i mene lično podseća na dane provedene u srednjoj školi. Ipak, mislim da nešto što me naročito podseća na te dane, a čega ima sve manje u godinama koje dodju nakon mature, jeste jedan osećaj bezbrižnosti. Nikada u toku srednjoškolskog obrazovanja đaci nisu u potpunosti svesni te bezberižnosti i odsustva obaveza, ali se uvek sa vremenom osveste.

A kako je Lazaru bilo kao učeniku u srednjoškolskoj klupi?

-Odgovor na pitanje kako mi je bilo kao učeniku srednje škola može biti krajnje jednostavan – kao i svim đacima. Nisam se ni po čemu izdvajao u odnosu na svoje školske drugarice i drugove. Možda se među nama razlika pravila jedno u pogledu uspeha u školi. Siguran sam i u to da sam srednju školu smatrao samo jednim (ne nevažnim) korakom u obrazovanju i znao sam da me pravi izazovi očekuju tek na fakultetu.

Tokom obrazovanja gajio je veliku ljubav prema istoriji, što je kasnije, pored njegove pravdoljubivosti kao karakterne crte, bilo prvenstveno zaslužno za izbor advokatske profesije.

-Naravno, u toku studiranja imao sam i druge želje u pogledu profesionalnog angažovanja, ali kako to obično bude, jedno su planovi, a drugo su mogućnosti. Splet različitih okolnosti me je nepovratno usmerio u advokatske vode i ja sam u njima zaplivao. Uspešno ili ne, na drugima je da sude, ali kada bih ja mogao da vratim vreme, ne bih ništa promenio.

Za kraj, Lazar je poslao važnu poruku svim osmacima koji bi želeli da upišu našu Ekonomsko-trgovinsku školu.

-Smatram da je najbitnije da srednju školu samostalno izaberu đaci i da im se izbor ne nameće sa strane (od roditelja, prijatelja, poznanika). Izbor uvek treba da bude na onome ko će ići u školu, a ne na drugima. Saveti su koristni, mišljenja drugih su potrebna, ali odluka treba da je isključivo na budućim đacima. Ekonomsko-trgovinska škola Kruševac – Odeljenje u Ćićevcu je u potpunosti posvećena svojim đacima, nema veštačkog pritiska od strane profesora ka đacima, niti ima negativne klime. Škola je otvorena za sve i ka svima. Znanje je bitno i na njemu se maksimalno insistira, ali se ni u kom pogledu ne zanemaruje ni pedagoška uloga škole.

piše Jovana Janev

Tekst je nastao u okviru obuke za digitalne kompetencije mladih koji sprovodi Okular u sklopu projekta “Inkluzivni klub za mlade” koji podržava  Schüler*innen Helfen Leben (SHL)