Koja je tvoja super veština?

Mladost nosi različite strahove i aksioznosti, jedna od njih može biti koje veštine i talente ja posedujem? Ovakva pitanja su potrebna da bismo sproveli/e introspekciju i time bolje upoznali/e sebe i naše afinitete. Jednoj mladoj Paraćinki, koja je od ove godine i studentkinja – brucoškinja fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, ukazala se prilika da svoje talente udruži i osvoji nagradu na konkursu EU Pro +.

Organizatori konkursa su 2023. godinu nazvali godinom veština i tema je bila „Koja je tvoja super veština?“. To je bio likovni konkurs za sve srednje škole u Srbiji i rad se mogao  predati naslikan bojicama, temperama, kolaž tehnikom ili rad u digitalnom obliku.

„Ja sam predala rad koji je bio kombinacija crtanja i kolaža. Rad mi se zvao “Od logike do medijacije” i njime sam htela da kažem da je moja super veština pomaganje ljudima uz rešavanje njihovih problema“, kaže Nataša.

Kao osoba čija su interesovanja psihologija, rad na sebi i medicina a sa druge strane umetnost i aktivizam, pitali smo je zašto je njoj ova nagrada važna i kako umetnost pomaže da se glas mladih čuje?

„Važna mi je ova nagrada jer sam sebi dokazala da je trud ono što je najvažnije. Moj rad je ušao u sedam najboljih, a konkurenciju na takmičenju činilo je mnogo predstavnika i predstavnica umetničkih škola dok sam ja bila učenica Tehnološke škole u Paraćinu. Ovo me dodatno ohrabruje u ideji da ko ima cilj, nađe i put“, ponosno kaže Nataša.

Umetnost u procesu samospoznaje svojih veština veoma je korisna jer mladi sebe tako predstave na papiru. Pored toga mladi ponekad ne mogu rečima opisati neke situacije i stanja u kojima se nalaze, a i kada govore – mnogi ih ne razumeju i ne slušaju. Umetnost je nešto što ljude navodi na razmišljanje, a ovakvi konkursi motivišu mlade da razmišljaju i da sebe predstave na papiru tako da ih svi razumeju na svoj način, kaže Nataša i za kraj poručuje svojim vršnjacima i vršnjakinjama:

„Mi tinejdžeri mislimo da nas niko ne razume, ali naše misli i potrebe ne mogu da budu pročitane već moramo da ih iskažemo, bilo to rečima ili kroz naše delo. Kažu da delo delo govori više od reči – tako ja vidim umetnost i njenu ulogu u društvu“, zaključuje Nataša.

Tekst je nastao kao deo mentorskog procesa sa mladima nakon treninga u sklopu projekta “Glas mladih” koji je podržan u okviru programa ZIman-ov fond za mlade koji sprovodi Zaječarska inicijativa u saradnji sa Nacionalnom zadužbinom za demokratiju.

Nikola Bogojević