Boćanje u Velikoj Plani

Jeste li nekada čuli za sport koji se zove boćanje? Pretpostavljamo da možda i jeste, ali sigurno niste znali da je ovaj sport prilično popularan i u Srbiji, i to među mladima, a da jedno udruženje za mlade sa smetnjama u razvoju ima i teren za boćanje u sklopu svog dnevnog boravka.

Boćanje je sportska igra koja se igra boćama tj. kuglama na otvorenom igralištu. Boćanje je veoma stara sportska igra koja se već vekovima igra u mediteranskim zemljama, i u primorju bivše Jugoslavije, posebno u Dalmaciji i Lici (igra na balote/buće, balotiranje/bućanje, boćanje i dr.), a pretpostavlja se da je nastala u Sparti 500 godina pre nove ere.

Ime je dobio po italijanskoj reči „boccia“ što u prevodu znači kugla. Došli smo do saznanja da se nekada ovaj sport igrao kamenim kuglama koje su vremenom zamenjene kuglama od pečene gline, dok se danas ovaj sport igra sintetičkim ili metalnim kuglama koje su fabrički proizvedene. Moderno boćanje poreklo vodi iz Španije i Italije. Mnogi ljudi nisu upoznati sa ovim sportom, koji je kao disciplina uveden i na Olimpijske i Paraolimpijske igre.

Igralište, tzv. jog, ravan je zemljani teren, posut finim peskom dužine 27,5 m i širine 2,5 do 4 m. U nekim zemljama, npr. u Engleskoj, Kanadi i Australiji, igra se, prema posebnim pravilima, na travnim terenima. Uzdužne i poprečne linije igrališta označene su linijama. Iza poprečnih granica igrališta obično se stavlja ograda za zaustavljanje kugli (boća). Narodno boćanje može se igrati i na ograđenim terenima.

Od skoro stanovnicima opštine Velika Plana je dostupan teren za boćanje. Teren za boćanje je u opštini Velika Plana napravljen u sklopu Dnevnog boravka za decu, mlade i odrasle sa smetnjama u razvoju „Lane“.

Boćati se može jedan protiv jednog, dvoje protiv dvoje i najviše troje protiv troje. Svaki igrač igra sa po dve kugle, odnosno boće. Na početku igre jedan tim baca bulin, a cilj same igre jeste dobaciti boću što bliže bulinu. Ko prvi stigne do 12 ili 13 poena, taj je pobednik. Sport kao takav je dostupan i osobama sa invaliditetom koje su mentalno očuvane.

Stanovnici Velike Plane i korisnici Dnevnog boravka „Lane“ od samog postavljanja terena za boćanje redovni su njegovi posetioci, vredno treniraju, takmiče se među sobom, i učestvuju u svim turnirima na teritoriji Republike Srbije.

piše Miloš Paunović