Bez muzike bi život bio greška – OMŠ “Vladimir Đorđević” Aleksinac

Muzika je jedan od sastavnih delova čovečanstva. Fridrih Niče kaže ,,Bez muzike bi život bio greška”. O značaju muzike govori i Platon: “Muzika je ono što univerzumu daje dušu”, a Henri Vodsfort Longfelou kaže “Muzika je univerzalni jezik čovečanstva”.

Kako što su velikani rekli, muzika je ključna i za upoznavanje sebe. Pored ovoga, muzičko obrazovanje podstiče i podjednako razvijanje obe polovine velikog mozga, razvoj motorike i olakšavanje i ubrzavanje učenja (npr. može se razviti i fotografsko pamćenje). Zbog ovoga bitno je i upoznavanje s muzikom “od malih nogu”. Deci iz Ražnja sjajnu mogućnost za ovo pruža izdvojeno odeljenje OMŠ “Vladimir Đorđević” iz Aleksinca u Ražnju. U sklopu šestogodišnjeg muzičkog obrazovanja koje pruža ovo odeljenje moguće je pohađati odseke za klavir, harmoniku, violinu i klarinet. Uporedo sa ovim, slušaju se i predmeti solfeđo i teorija muzike (za učenike šestog razreda OMŠ). U ovom odeljenju vrhunsko muzičko obrazovanje pruža pet nastavnika.

Osnovna muzička škola ima i odličnu saradnju sa institucijama u Ražnju. Naime, nastava u muzičkoj školi odvija se u prostorijama OŠ “Ivan Vušović” sa kojom ima odličnu dugogodišnju saradnju. Direktorka, nastavnici i pomoćno osoblje, kako navodi nastavnica klavira Marijana Gligorijević, pružaju svaki vid podrške. Pored ovoga, orkestar muzičke škole ima zapaženo mesto kao gost Doma kulture opštine Ražanj.

Učenici izdvojenog odeljenja muzičke škole u Ražnju su se, takođe, pokazali u najboljem svetlu i na mnogim takmičenjima, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Nastavnica dodaje: “Spisak svih učenika i nagrada je veoma dug”. Svakako se mogu izdvojiti Republičko takmičenje, međunarodno takmičenje u Sloveniji, “Viva harmonika”, međunarodni Memorijal “Sanja Pavlović” u Aleksincu, a pored svega ovoga učenici iz Ražnja učestvuju i na brojnim drugim festivalima.

Uzevši u obzir masovnu emigraciju ljudi, odeljenje u Ražnju ponosno se može pohvaliti velikim brojem učenika. Svake godine OMŠ upiše i do trideset učenika prvog razreda. Što se planova za budućnost tiče, nastavnica Marijana navodi da se planira održavanje kontinuiteta rada, a time i učešće na mnogobrojnim takmičenjima i festivalima u solo kategoriji, ali i u kategoriji kamerni-ansambl. Osnovna muzička škola očekuje nastavak “divne saradnje sa osnovnom školom u Ražnju”.

Za nastavljanje predanog rada potrebna je i promocija škole. Promociju OMŠ vrši neposredno u matičnoj osnovnoj školi, ali i u osnovnoj školi u Vitoševcu i isturenim odeljenjima. Tradicionalno, krajem svake školske godine učenici OMŠ održavaju i koncert, a redovno i javne časove. Kako navodi nastavnica Marijana, u promociji ključnu ulogu imaju i sama deca koja se međusobno druže i time prenose svoju ljubav prema muzici i na svoje drugare.

Muzikom su se bavili i neki od najčuvenijih fizičara i matematičara poput Alberta Ajnštajna koji je svirao violinu i Ričarda Fajnmana koji je svirao bongose. Ajnštajn je jednom prilikom izjavio: “Da nisam fizičar verovatno bih bio muzičar. Često razmišljam o muzici. Svoj život vidim u muzičkom smislu”.

Dakle, SVIRAJMO!

piše Nikola Stambolić

foto https://muzickaaleksinac.edu.rs/index.php