Centar za kulturu i umetnost u Aleksincu godinama se trudi da mladima sa teritorije opštine pruži što više aktivnosti koje podstiču njihovu kreativnost i angažovanje, ali i kako bi im na što bolji način približila lepotu umetnosti. Kroz projekat „Program za decu i omladinu“ otvorena je besplatna radionica stripa, koja obuhvata uzrast od 11 do 21 godine. U planu je da se radionice održavaju svakog petka, u narednih devet meseci.
Za vođenje ove radionice kao mentrom deci zadužen je Damir Đorđević, akademski slikar i tattoo majstor. Njegova stručnost i iskustvo omogućiće polaznicima da na najbolji način saznaju sve o strip umetosti i nauče različite tehnike crtanja i izrade stripa. On ističe da je zajednički plan Centra za kulturu i njega da se razvijaju veštine ilustracije i stvaranja priče kao osnovnih elemenata svakog stripa, čime će se podstaći kreativnost. Osim toga, dodaje da je veoma važno i druženje i socijalizacija koju radionica pruža deci, jer bez toga ništa nije dovoljno zanimljivo.

Razgovarali smo i o kulturi čitanja stripa među mlađim naraštajem, čime Damir nije posebno zadovoljan. Zbog toga smatra da je ono što radi veoma korisno za zajednicu.
– Nažalost, sve se manje čitaju stripovi, želja nam je da podstaknemo decu da čitaju stripove i da se bave stripom, jer je to kompleksna i dosta kreativna stvar – pored scenarija koji je obavezan, tu je i crtež. Teraćemo decu da sami prave svoju priču, na osnovu neke knjige koju su pročitali ili pesme koju su čuli – napominje Damir.
Kao veoma važnu stvar napominje i čitanje stripova, jer je to neophodno da bi se napravila što bolja priča i nacrtale što vernije ilustracije. Njegovo iskustvo kao slikara i majstora tetoviranja pomažu mu da lakše prenese svoje znanje, jer se pri tetoviranju koriste slične tehnike kao i kod crtanja stripa. Nada se velikom odzivu i što boljem razvitku radionice.
Daliborka Stevanović, direktorka Centra za kulturu i umetnost, kaže da u Aleksincu postoje nekoliko različitih programa za decu koji uglavnom obuhvataju decu nižih uzrasta i uočili su da ne postoje slični programi za malo stariju decu, pa im je radionica stripa bila šansa da i njima pruže neki vid dodatnog angažovanja u razvoju kreativnosti.
– Između ostalog razlog otvaranja ove radionice je i da bismo oživeli zaboravljenu umetnost stripa jer mlađe generacije i generacije koje dolaze možda i ne znaju šta je strip, ne znaju kako je koncipirana ta vrsta umetnosti, to je i slika i priča u isto vreme, što je i čini jedinstvenom. Naša želja i inicijativa leži u tome da upoznamo mlade generacije sa stripom – kaže Daliborka.
Kako ističe direktorka, od radionice očekuju pre svega veliku zainteresovanost.
– Raspitaćemo se o tome da li u Nišu ima sličnih radionica, ali i u manjim gradovima poput Ražnja, Paraćina, Kruševca. Zainteresovani smo za bilo kakav vid saradnje sa svima, ko god želi da sarađuje sa nama, dobrodošao je. Ovim putem pozivam sve ljude koji se bave stripom ili su u tom svetu da nas kontaktiraju i da dođu kao gosti, da održe i oni neke radionice – dodaje Daliborka.
Na završetku se nadaju da će iz svih ovih radionica proizaći jedna izložba svih radova, a ukoliko neko od dece pokaže veće interesovanje i uspe da osmoili ceo strip, celu priču zajedno sa ilustracijama, Centar za kulturu i umetnost, s obzirom da se bavi i izdavaštvom, spreman je da pomogne da se to objavi i promoviše.
piše Đorđe Petrović