Negativan uticaj masovnih medija na dostupnost i kvalitet kulturne ponude

Ima knjiga u kojima se ističe da će čovek u 21. veku pobediti dosadu, kao kugu modernog čovečanstva. Možda je to istinita teza, ali slika sveta koji je ,,pobedio dosadu“ društvenim mrežama i drugim masovnim medijima nije obećavajuća i ohrabrujuća.

Otvorenost društvenih mreža i lak pristup sadržaju koji nije primeren, poput nasilja, rijaliti programa, vulgarnosti, obeležili su dvadeset prvi vek. Novije generacije odrastaju uz moderne tehnologije, što je prilično loše za njihov razvoj i napredovanje.

Niskomoralni sadržaji, kao i promovisanje neobrazovanja, nekulture, nepoštovanja i laži najviše su zastupljeni u rijaliti programima, koji su za neoformljene ličnosti, decu i tinejdžere, i više nego pogubni. Svrha rijaliti programa jeste reklamiranje skaradnog sadržaja, kao što je sticanje popularnosti prostitucijom, drogom, kršenjem zakona. Takođe, prisutno je i nasilje, psihičko i fizičko, koje uči omladinu da je to sasvim normalan način komuniciranja, komentarisanje i osuđivanje tuđeg života. Najveći problem nastaje kada se o tome govori svuda na internetu, glavni naslovi i teme portala su baš o događajima u rijaliti programima, to se kasnije širi i na društvenim mrežama i, nažalost, većina postaje informisana, ne svojom voljom i ne želeći da prati takav sadržaj.

U malim sredinama, najveći problem jeste nedostatak kulturnih aktivnosti, koje bi ljudima omogućile da razmišljaju na pozitivniji način, da se udalje od trivijalnih stvari, kao što su rijaliti programi, da dožive nalet nove energije i vrednih emocija, katarzu i otrežnjenje. Banalne sadržaje treba zameniti pozorištem i bibliotekom. Sva je nada varvarinske omladine da će najavljenim renoviranjem Opštinske biblioteke dobiti svoj kreativni kutak.

Da bi se problem mediokritetskih i banalnih, loših sadržaja rešio, televizije koje emituju rijaliti programe bi trebalo da plaćaju viši porez, a i da naplaćuju gledanje takvih sadržaja, a roditelji da više vode računa o tome šta im deca prate i rade na internetu, kao i da posvete vreme priči o razvijanju kritičkog i samostalnog mišljenja. Biranje sadržaja koje gledamo jedini je način da napravimo otklon od pogrešnh modela ponašanja.

piše Iva Damnjanović

Photo by Christopher Ott on Unsplash