Godina je 1957, industrija u SFRJ doživljava svoj vrhunac. Fabrike, pruge, gradilišta, svakim danom niču novi industrijski pogoni. Jedna od najvažnijih fabrika, osnovana upravo 1957. godine je HI Viskoza Loznica, koja je proizvodila i izvozila istoimeno sintetičko vlakno dobijeno preradom celuloze. Dan fabrike bio je 7. jula. Oko fabrike počinje i masovnije naseljavanje samog grada, ljudi dolaze iz obližnjih gradova I sela, nastanjuju se u Loznici zbog posla koji dobijaju u Viskozi. Fabrika napreduje, zaposleno je oko 10.000 radnika, Loznica se budi. Ova fabrika imala je svoje radničko kulturno-umetničko društvo, likovnu koloniju, orkestar, časopis, sportski klub, foto-sekciju, enigmatsku sekciju, mesnu zajednicu – naselje Gradilište – izgrađeno za radnike, svoje odmaralište, ambulantu u krugu fabrike i zdravstvenu stanicu u naselju Gradilište. Stipendirala je i obezbeđivala praksu mnogim srednjoškolcima i studentima. Hranila je mnoge porodice, dokvalifikovala radnike.
Bila je jedan od giganata, kakvog je imao skoro svaki veći grad u bivšoj državi. Pitajte bilo kog Lozničanina, komšiju, prolaznika – da li je imao nekog svog ko je radio u Viskozi – svi će odgovoriti potvrdno. Međutim, krajem 80-ih stvari kreću nizbrdo, Viskoza upada u dugove, broj radnika se smanjuje. Zvanično propada 1990. usled ekonomske krize, te dan danas u stečaju čeka privatizaciju. Kao što je to bio običaj tadašnje vlasti, uz fabriku se gradi i hotel, koji nosi isto ime kao fabrika.
Hotel “Viskoza” doživljava istu sudbinu fabrike 2017. godine, biva srušen, pa se na njegovom mestu gradi fabrika za proizvodnju industrijskih konaca.
Jedina ustanova pod imenom Viskoza, koja radi dan danas je ambulanta u Gradilištu. A zašto govorim o ovoj bivšoj fabrici? Viskozu danas opisuju termini poput pljačka, pustoš, ekološka bomba. Ovo mesto je danas ruglo Loznice. Fabrika je u potpunosti prestala raditi, a sve što je koristilo za rad ove fabrike, pokradeno je, odneli su sve što je moglo da se odnese, pa čak i ono što nije smelo.
U fabrici su ostale hemikalije koje mogu naškoditi Lozničanima, a o čijem se izmeštanju počelo govoriti tek nakon požara 2008. godine koji nastaje usled pokušaja krađe ventila sa skladišta opasnih materija. Trenutno, u fabrici „Viskoza“ ima 1.500 kubika vode kontanimirane ugljen-disulfidom (CS2), 300 kubika crnog luga, 15 tona mazuta i 20 kubika furfurala, pokazuju podaci Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, koja je nadležna za ovu propalu državnu firmu. Prilikom krađe metalne konstrukcije silosa za skladištenje opasnih materija i hemikalija 2010, iscurelo je oko 500.000 litara otrovnih hemikalija. Veliki problem je bio, jer je oko 1 i 30 posle ponoći počelo izlivanje materija, a zaustavljeno tek oko 8.00 h ujutru. Da je došlo do spajanja hemikalija, to bi izazvalo burnu hemijsku reakciju i nastala bi velika eksplozija u kojoj bi bili ugroženi: Trbušnica, Loznica, Banja Koviljača i Tršić. Prema tvrdnji bivšeg radnika Milivoja Trifunovića, opasni CS2 je došao u dodir sa zemljištem i vazduhom, te ih znatno zagadio.
Ostaje samo da se nadamo rešenju za “Viskozu”, kako bi opet zasijala u svom punom sjaju.
piše Veljko Simović