Milica Lazić (24) devojka je koja je rešila da ne odlaže svoje snove za sutra, koja želi da pokaže sebi da može. Ljudi, putovanja i pisanje njena su večita inspiracija. Ona vodi instagram stranicu “Dnevnik jedne studentkinje” sa ciljem da pomogne studentima: „Da pričamo glasno o svemu što nas muči, ali i da zajedno taj studentski život jedni drugima učinimo lepšim. Takođe, da se edukujemo i delimo znanje“, opisuje ona svoje motive za stvaranje ovakvog sadržaja za mlade.
Na instagram stranici „Dnevnik jedne studentkinje“ svakodnevno dobija pohvale od onih kojima su njeni saveti pomogli, zbog čega je Milica presrećna.”Dok sam spremala ispit, nikako nisam mogla da pronađem motivaciju, da ostanem fokusirana na to što učim i da budem zadovoljna. Onda sam rešila da na instagramu potražim kako se drugi studenti motivišu i bore sa tim istim studentskim problemima, međutim, nisam mogla da pronađem nikog ko se tim temama bavio. Zato sam rešila da otvorim stranicu Dnevnik jedne studentkinje – mesto koje će nas motivisati, inspirisati, ali i gde ćemo moći da javno pričamo o onome što muči studente. Želja mi je bila da studenti shvate da nisu sami u svojoj borbi, već da se svi studenti bore sa poprilično sličnim problemima.“
U intervjuu sa njom razgovarali smo o putu do uspešnog studiranja, kao i o njenoj instragram stranici.
Koji su najbitniji načini za srećno i uspešno studiranje?
Da bi studiranje bilo uspešno, bitno je da studirate ono što volite. Samim tim će vam studiranje biti lakše. Učenje treba da bude zanimljiv proces, a ne neka dosadna obaveza koju treba ispuniti. Zato, težite da što više čitate o tome što studirate, povezujte stvari, edukujte se na svakom koraku. Ne dozvolite da vam studiranje prođe samo u studiranju. Družite se, stvarajte prijateljstva, krećite se, budite srećni što studirate (mnogi nemaju tu priliku, na žalost)!
Koliko je bitna podrška tokom studija?
Mislim da je najvažnija podrška roditelja i da, kada nju imate, sve ide mnogo lakše. S druge strane, čak i ako ta podrška izostane – ne očajavajte! Budite sami sebi najveća podrška!
Toliko je ograničavajućih i sabotirajučih faktora u životu svih nas, nemojte onda još i sami sebe da sabotirate! Ako verujete da možete – onda stvarno možete!
A koliko su ocene tokom studija važne?
Naravno da treba težiti tome da nam ocene budu što bolje i da uvek damo svoj maksimum. Međutim, mislim da poslodavcu tvoje ocene nisu važne. Važnije su mu tvoje veštine i ono što znaš da radiš. S tim u vezi, čak i ako nemaš dobar prosek – nemoj da brineš. Toliko je načina da se to nadoknadi! S druge strane, ako želiš da primaš stipendiju, upišeš doktorske studije ili studiraš u inostranstvu, ocene u tom slučaju igraju bitnu ulogu i tada su zaista važne.
Da li imaš neke savete za „večite studente“?
Imam, a to je – možete! Nemojte da odustajete! Zamislite samo koliko ćete biti ponosni na sebe, zamislite samo kakav ćete sjajan primer biti sopstvenoj deci baš zbog toga što niste odustali i što ste uspeli!
Šta studiraš i imaš li neki savet za ljude koji žele da studiraju?
Završila sam Fakultet bezbednosti u Beogradu. Ljudima savetujem da se dobro raspitaju o predmetima, da saznaju što više informacija o fakultetu i onome što fakultet nudi i da, tek kada urade sve to, donesu odluku da li stvarno žele da to upišu.
Koji post ti je do sada najomiljeniji i zašto?
Volim objavu „Budni u 4“. Uvek sam verovala da sam „noćna ptica“ i da najbolje učim kasno. Međutim, na nagovor drugarice krenula sam da se budim u 4 ujutru i da tada učim. Ta odluka mi je toliko olakšala spremanje ispita i studiranje! Najteže ispite sam dala upravo primenjujući tu tehniku i garantujem da je mozak tada najodmorniji i da tada najbrže učimo.
Koji post ti je do sada najpopularniji i zbog čega misliš da je to tako?
Jedna od popularnijih objava je bila „Kriza dvadesetih“. Sa dvadeset možeš sve, a ne znaš kuda bi. Probao bi, ali ne znaš da li smeš. Hiljadu pitanja ti se vrzma po glavi, a ti nemaš odgovore na njih. I nekako uvek kada bih razmišljala o sebi kao mala, sebe bih sa 25 godina već videla kao izgrađenu ličnost, udatu, sa završenim fakultetom i dobrim poslom. Međutim, u stvarnom životu to nije baš tako – sa 25 tek krećeš u pravu avanturu zvanu život. Mislim da je ta objava među popularnijim jer su ljudi mogli da se povežu i poistovete sa mnom. Nisam ja jedina koja je imala tu krizu – mnogo nas je.
Poruka našim čitaocima/čitateljkama?
Trudite se, učite, radite na sebi i nikako, ali baš nikako ne odustajte! Sve se može kad se hoće!
Šta je za tebe dobar vajb?
Dobar vajb za mene je kada si pun života i voliš sve što jesi. Kada sam odlučiš da granice ne postoje i kada dokažeš sebi da možeš!
Za ostale savete o upešnom studentskom zivotu posetite njenu instagram stranicu: @dnevnik_jedne_studentkinje.
Katarina Ranković