Kako očuvati mentalno zdravlje mladih

ČITAJ MI

Obično kada pomislimo na zdravlje, mislimo na fizičku stranu zdravlja tipa da li nas boli grlo, da li kijamo i slično tome, ali često zaboravljamo na mentalu stranu zdravlja. Neka istraživanja pokazuju da čak 90% bolesti mogu nastati zbog remećenja mentalnog zdravlja, pa bolesti kao što su na primer astma ili povišeni krvni pritisak mogu nastati zato što je bolesnik bio izložen dugotrajnom stresu i negativnim emocijama kao što su bes, tuga itd.

Ovakvim negativnim emocijama najviše smo izloženi u tinejdžerskim godinama, tada smo sami protiv sveta, a i sebe, teško nalazimo ljude koji bi nas mogli razumeti, te se zatvaramo u sebe i zato je taj period najkritičniji za naše zdravlje. U ovom periodu svaki drugi tinejdžer doživi panični napad ili anksioznost. Ova pojava se javlja kao povećano osećanje strepnje, napetosti i uznemirenosti, javlja se neodređeni i nekontrolisani strah bez ikakvog povoda. Ovo može delovati kao strašna pojava, ali je ona zapravo normalna za ovaj period i lako se može preboditi.

Kako očuvati mentalno zdravlje?

Mnogi ne znaju kako odgovoriti na ovo pitanje zbog manjka edukacije o ovom tipu zdravlja, a i zato što je mlade uglavnom strah da razgovaraju na ovu temu. Ovu su neki saveti koje vam ja mogu dati, a koji su i meni pomogli:

  1. Posvetite se sebi. Mogli ste primetiti da najviše razmišljate kada ste sami i ništa ne radite, i u takvim trenucima bi mogle doći te negativne misli koje vam zadaju muke. To vreme i energiju možete posvetiti nečemu što vas zanima i nečemu u čemu ste dobri, te ćete biti ispunjeni i videćete koliko ste stvarno vredni i sposobni.
  2. Razgovarajte sa drugima, i ako mislite da niko ne može da vas razume, grešite, postoji mnogo ljudi koji proživljavaju isto što i vi, a i imate svoje prijatelje koji žele da vas čuju.
  3. Ne plašite se da se obratite stručnom licu. Obratiti se školskom ili bolničkom psihologu nije ništa strašno. Oni su tu da bi razgovarali sa vama i da bi vam pomogli. Takođe, postoje sledeći brojevi telefona koje možete pozvati:

Broj za borbu protiv suicida :

Centar Srce – 0800-300-303

Broj za pomoć deci NADEL0800-12-34-56

  1. Možete se obratiti školskom psihologu, ali i bilo kojem drugom licu koje radi u vašoj školi, čak i policiji ako trpite bilo koji tip nasilja ili zlostavljanja jer to, takođe, može uticati na vaše zdravlje bilo ono fizičko ili mentalno.

Besplatno psihološko savetovalište online za svu decu i mlade: Teen assistants

Broj za prijavljivanje nasilja u školi:

0800-200-201, Ministarstvo prosvete

Incest trauma centar:

011 3441-737, 011 3861-332,

Morate shvatiti da je briga o mentalnom zdravlju normalna, da je potražiti savet za neki problem isto kao i da odete kod doktora zbog prehlade. U redu je tražiti pomoć oko bilo čega što vas muči. Pričajte o tome i prestaće da bude tabu tema.

Nemanja Stanimirović

Photo by Anthony Tran on Unsplash