Često filmovi imaju za cilj da podstaknu gledaoce na razmišljanje. U ovom kratkom pregledu predstavljamo vam 5 filmova koji mogu da isprovociraju gledaoce da razmisle o svojim shvatanjima života. Filmovi su raspoređeni prema godini objavljivanja, a pozivamo vas da nam javite svoje utiske kada ih pogledate.
Groundhog Day (Dan mrmota) – Zamislite da se jednog jutra probudite već znajući kako će dan izgledati. Dosadne kolege na poslu, nezadovoljstvo sopstvenim životom i svim ljudima u njemu, od kojeg vam je već muka. Na kraju dana odlazite na spavanje u nadi da će sledeći dan biti bolji. Ipak, ujutru se ponovo budite i ponovo je isti dan, kako i prethodni. I tako svaki sledeći. Ova komedija iz 1993. godine prati život meteorologa koji svaki dan živi 2. februar – dan mrmota. Da li će ponavljanje istog dana naterati Fila Konorsa da preispita svoja shvatanja o životu? A tebe?
Pay it Forward (Prosledi dalje) – Ovo filmsko ostvarenje iz 2000. godine je jedan od onih filmovi koji podseća da postoje i dobri ljudi i da nije sve mračno i zlo kako nam moderni mediji plasiraju. Film podstiče na razmišljanje o utopijskom svetu u kome se, umesto vraćanje usluge za uslugu, zahvalnost prenosi tako što se dobro delo čini nekome drugom. Radnja filma prati dečaka Trevora na njegovom putovanju da svet učini boljim mestom za život. Iako kraj nije po ukusu mnogih, ideja filma i pitanja koja se nameću opravdano film stavljaju na ovu listu. Da li misliš da bi život bio bolji ukoliko bismo svi razmišljali kao Trevor?
Rekvijem za snove – Jedan od najtežih filmova za gledanje, a definitivno najteži na ovom spisku. Ovaj film iz 2000. godine je zasnovan na istoimenoj knjizi Hjuberta Selbija. Priča prati 4 lika, njihove naizgled obične, a međusobno povezane živote. Ono što je karakteristično je da je ovo jedan od filmova koji nema happy end (ili ima?) U nešto više od sat i po vremena, koliko traje film, videćete kako zavisnost može da razori život običnih ljudi, koji, kao i ti, imaju svoje nade, želje, snove i probleme. Kakav utisak je ova film ostavio na tebe?
Inside out – ,,U mojoj glavi”, kako je kod nas preveden, ovaj film je za kratko vreme postao jako popularan. Definitivno je 2015. obeležila priča o putovanju kroz emocionalni svet jedne osobe, u ovom slučaju jedanaestogodišnje Rajli. Priča o tome kako se stvari odvijaju u ljudskom mozgu i kako emocije utiču na to, provučena kroz scene koje dovode do suza, definitivno mogu mnogo da nauče gledaoce. Pozivamo te da podeliš sa nama koje su glavne poruke koje o emocionalnoj inteligenciji, emocijama i sećanjima i sebi si zaključio/la tokom gledanja ovog filma.
Coco – Lagani animirani film sa značajnom porukom. Pixarov film iz 2017. godine je priča o dvanaestogodišnjem Migelu koji želi da postane muzička zvezda. Ovaj film donosi ceo spektar emocija i lepo oslikava segmente meksičke kulture i njihovog poimanja porodice. Posebno je značajna tema smrti koja se provlači kroz ceo film, s obzirom na to da se radnja filma dešava ,,sa one strane”. Divna priča o porodici, ljubavi, smrti i zaboravu koja sadrži komične scene i mnoooogo muzike. Jedno pitanje ostaje da se razmisli o njemu: ,,Kada čovek, zapravo, umire?”
Očekujemo vaše utiske i sugestije koje filmove treba pogledati!
Do sledećeg čitanja,
Filmski pozdrav!
The end
Nenad Salman
Photo by Jakob Owens on Unsplash